RÓŻE
z Holandii
PRZEŚLEDŹ NASZE OBLICZENIA
Kilknij na rozwijane tytuły, aby prześledzć każdy etap obliczeń
Uprawa róż odbywa się w szklarniach, a kwiaty transportowane są do Polski samochodem ciężarowym. Aby obliczyć emisję gazów cieplarnianych, uwzględniliśmy emisje pochodzące ze zużycia energii elektrycznej i (kopalnego) gazu ziemnego w holenderskich szklarniach, oraz emisje pochodzące z transportu. Elektryczność i gaz wykorzystywane są w szklarniach głównie do ich ogrzewania i oświetlania. Do obliczenia emisji z uprawy użyliśmy następujących danych:
- Liczba róż w bukiecie: 6
- Zużycie energii elektrycznej na potrzeby uprawy: 8,2 MJ na różę
- Zużycie gazu ziemnego (kopalnego) na potrzeby uprawy: 7,4 MJ na różę
- Emisja z energii elektrycznej: 73 g CO2e na MJ (średnia w UE w 2021r., na podstawie danych z Ember’s Yearly Electricity Data)
- Emisja ze spalania gazu ziemnego: 64 g CO2e na MJ
Zużycie energii potrzebnej do uprawy róż obliczamy, mnożąc zużycie energii elektrycznej i gazu na różę przez liczbę róż rocznie. Zgodnie z obliczeniami do uprawy zużywa się 2558 MJ energii elektrycznej (8,2 MJ na różę x 6 róż w bukiecie x 52 bukiety rocznie) oraz 2309 MJ gazu (7,4 MJ na różę x 6 róż w bukiecie x 52 bukietów rocznie).
Emisję pochodzącą ze zużycia energii elektrycznej i gazu w uprawach obliczamy, mnożąc całkowite zużycie energii elektrycznej przez jej współczynnik emisji oraz odpowiednio całkowite zużycie gazu ziemnego przez jego współczynnik emisji. Zgodnie z obliczeniami poziom emisji gazów cieplarnianych wynosi 334 kg CO2e (2558 MJ x 73 g CO2e na MJ + 2309 MJ x 64 g CO2e na MJ). Nie uwzględnialiśmy emisji związanych ze zużyciem paliwa przez maszyny i z produkcją środków wykorzystywanych w uprawach, takich jak nawozy azotowe.
Róże przewożone są ze szklarni w Holandii do kwiaciarni w Warszawie samochodem ciężarowym, który napędzany jest olejem napędowym. Do obliczenia emisji z transportu użyliśmy następujących danych:
– Waga 1 róży: 32 g (wg naszych pomiarów róże z Holandii są nieco cięższe od tych uprawianych w Kenii).
– Odległość transportu: 1200 km (szacunkowa odległość między Amsterdamem a Warszawą)
– Zużycie energii w trakcie transportu ciężarowego: 1,8 MJ na tonę i kilometr
– Emisja ze spalania oleju napędowego: 89 g CO2e na MJ
Zużycie energii obliczamy, mnożąc całkowitą wagę rocznej konsumpcji róż (10 kg) przez zużycie energii w transporcie ciężarowym i przebywaną odległość. Zgodnie z obliczeniami wynosi ono 22 MJ (10 kg x 1,8 MJ na tonę i km x 1200 km).
Emisję gazów cieplarnianych generowaną przy spalaniu oleju napędowego obliczamy, mnożąc całkowite zużycie energii w transporcie przez współczynnik emisji dla spalania oleju. Z obliczeń wynika, że transport drogowy powoduje emisję na poziomie 2 kg CO2e (22 MJ x 89 g CO2e na MJ).
Całkowitą emisję policzyliśmy sumując emisje z uprawy róż i emisje z transportu. Całkowite oddziaływanie na klimat wynosi w tym przypadku 336 kg CO2e rocznie (334 + 2 kg CO2e). Na karcie liczba ta została zaokrąglona do 340 kg CO2e.