Hoppa till innehåll

NASZA HISTORIA

Historia gry „Klimatyczne wyzwania” (po szwedzku „Klimatkoll”) rozpoczyna się w roku 2009, na ulicy Doktor Bex gata 5 w Göteborgu. Wtedy to David Andersson wprowadza się do Jonasa Karléna, wówczas trenera piłki nożnej. Wkrótce David rozpoczyna pracę jako doktorant na Wydziale Energii i Środowiska na Uniwersytecie Technicznym Chalmersa (Chalmers tekniska högskola), gdzie rozpoczyna prace badawcze nad zrównoważoną konsumpcją. David i Jonas zostają bliskimi przyjaciółmi. Wspólnie prowadzą amatorski bar ”Guldhedens Biblioteksbar”, w którym Jonas miesza koktajle, a David przygotowuje kanapki na gorąco. David podnosi świadomość klimatyczną Jonasa, nieustannie zwracając mu uwagę, gdy ten bierze zbyt długi prysznic, zapomina wyłączyć światło lub na obiad je mięso.

– Oszczędzaj energię! – mówi David.
– Ok! – odpowiada Jonas.

Siedem lat później, w 2016r., Jonas zapisuje się na kurs na Uniwersytecie w Göteborgu poświęcony wykorzystaniu gier i symulacji w edukacji. W trakcie kursu wpada mu do głowy pomysł: gra karciana, w której osoby grające oceniają poszczególne działania na podstawie ich wpływu na klimat. Podekscytowany dzieli się tym pomysłem z Davidem, który natychmiast zaczyna nad nim pracować.

Pierwszy prototyp zostaje przedstawiony na seminarium Wydziału Energii i Środowiska na Uniwersytecie Chalmersa. Pomysł zachwyca zarówno studentów, jak i profesorów! Jednak prawdziwy przełom następuje, kiedy do projektu dołączają koledzy Davida: Erik Sterner, entuzjasta pedagogiki i fizyki klimatu, oraz Stefan Wirsenius, światowej sławy ekspert w dziedzinie wpływu żywności i użytkowania gruntów na klimat.

Razem kontynuują pracę nad prototypem, który testują teraz w szkołach średnich. Również tam gra spotyka się z pozytywnym przyjęciem, więc David, Jonas, Erik i Stefan decydują się założyć firmę pod nazwą Klimatkoll Guldheden AB, której celem będzie rozpowszechnienie gry wśród większej liczby odbiorców.

Dziś nasz zespół rozszerzył się, opracował wiele innych gier i rozszerzył działalność na kolejne kraje, jednak naszą podstawową misją wciąż pozostaje tworzenie atrakcyjnych doświadczeń edukacyjnych i praca na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.