Hoppa till innehåll

KURCZAK

Emisje

190

kg CO2e

PRZEŚLEDŹ NASZE OBLICZENIA

Kilknij na rozwijane tytuły, aby prześledzć każdy etap obliczeń

Aby obliczyć emisję gazów cieplarnianych wynikającą z codziennego spożywania kurczaka i ziemniaków przez rok, pomnożyliśmy ilość żywności, którą trzeba wyprodukować przez współczynniki emisji dla poszczególnych produktów spożywczych. Założyliśmy, że posiłek składa się ze 150 g kurczaka bez kości oraz 300 g obranych ziemniaków.

Roczne spożycie kurczaka i ziemniaków obliczamy, mnożąc dzienne spożycie tych produktów przez liczbę dni w roku.

150 g kurczaka dziennie x 365 dni w roku = 54 750 g rocznie ≈ 54,8 kg rocznie
300 g ziemniaków dziennie x 365 dni w roku = 109 500 g rocznie ≈ 109,5 kg rocznie

Zgodnie z obliczeniami roczne spożycie tych produktów przy poczynionych założeniach to 54,8 kg kurczaka i 109,5 kg ziemniaków. Ilości te odnoszą się do elementów rzeczywiście spożytych, czyli kurczaka bez kości oraz ziemniaków bez skórki.

Aby zaspokoić powyższe zapotrzebowanie, trzeba wyprodukować więcej żywności, uwzględniając odpady i straty materiałowe w łańcuchu dostaw między producentami a konsumentami. Odpady i straty materiałowe to ilość wyprodukowanej żywności, która z różnych powodów nie zostaje spożyta. Aby uzyskać dokładny obraz wpływu, jaki ma na klimat wyprodukowanie danego produktu spożywczego, trzeba uwzględnić emisję generowaną także przez te elementy, które nie zostaną spożyte. W obliczeniach zastosowano następujące współczynniki odpadów:

– Odpady z kurczaka: 17%
– Odpady ziemniaczane: 53%

Powyższe współczynniki reprezentują średnie wartości dla przemysłu spożywczego w Europie i obejmują odpady produkowane na poziomie producentów, hurtowników i konsumentów. Jeśli współczynnik odpadów z kurczaka wynosi 17%, to znaczy, że 17% mięsa nie zostaje spożyte (w tym kości oraz mięso niespożywane z innych powodów). Redukcja o 17% daje nam współczynnik modyfikacji (1 – 0,17). Ilość kurczaka (z kośćmi), którą trzeba wyprodukować liczy się zatem dzieląc ilość odkostnionego, przeznaczonego do spożycia mięsa z kurczaka przez powyższy współczynnik modyfikacji. W ten sam sposób oblicza się ilość koniecznych do wyprodukowania ziemniaków (ze skórką).

54,8 kg / (1 − 0,17) ≈ 66,0 kg kurczaka
109,5 kg / (1 − 0,53) ≈ 233 kg ziemniaków

Zgodnie z powyższymi obliczeniami, aby jedna osoba mogła codziennie przez rok zjadać posiłek składający się z kurczaka i ziemniaków, trzeba wyprodukować 66,0 kg kurczaka z kośćmi i 233 kg ziemniaków.

Emisję gazów cieplarnianych z produkcji żywności obliczamy, mnożąc całkowitą ilość wyprodukowanego mięsa z kurczaka i ziemniaków przez współczynniki emisji dla poszczególnych produktów.

– Współczynnik emisji dla mięsa z kurczaka: 2,10 kg CO2e na kg ubitego kurczaka z kośćmi
– Współczynnik emisji dla ziemniaków: 0,22 kg CO2e na kg zebranych ziemniaków ze skórką

Współczynniki emisji dla mięsa z kurczaka i ziemniaków obejmują emisje pochodzące z hodowli brojlerów, uprawy ziemniaków, produkcji paszy dla zwierząt, produkcji surowców wejściowych, przetwarzania i transportu. 

66,0 kg kurczaka rocznie × 2,10 kg CO2e na kg mięsa ≈ 139 kg CO2e rocznie
233 kg ziemniaków rocznie × 0,22 kg CO2e na kg ziemniaków ≈ 51 kg CO2e rocznie

Całkowitą emisję policzyliśmy sumując emisje pochodzące z produkcji kurczaka i ziemniaków.

139 + 51 kg CO2e rocznie = 190 kg CO2e rocznie

Zgodnie z równaniem poziom całkowitej emisji gazów cieplarnianych wynosi 190 kg CO2e rocznie.