Hoppa till innehåll

PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ LEKCJI

GRUPA WIEKOWA: od 12 lat 

PRZYBLIŻONY CZAS: ok. 1 godz. (lub dłużej, jeśli wykorzystasz materiały dodatkowe) 

PRZEDMIOTY: Grę „Klimatyczne wyzwania” można wykorzystać na szeregu przedmiotów, takich jak matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, technika, wiedza o społeczeństwie czy godzina wychowawcza Gra nadaje się również do ćwiczeń interdyscyplinarnych. 

CEL: Pogłębienie wiedzy na temat problematyki klimatu oraz tego, jak na niego wpływają różne produkty i usługi, z których korzystamy na co dzień.

MATERIAŁY I NARZĘDZIA: Karty do gry „Klimatyczne wyzwania” oraz pokaz slajdów „Wprowadzenie do gry i do tematyki zmian klimatu” z instrukcjami dla uczniów. Sugerujemy przed lekcją zapoznać się z zasadami gry, w razie gdyby w trakcie zajęć pojawiły się pytania.

 

1.   Pokaz slajdów „Wprowadzenie do gry i do tematyki zmian klimatu” 

Prezentacja pozwala:

   – wychwycić myśli i emocje, jakie towarzyszą uczniom i uczennicom na temat zmian klimatu;
   – wprowadzić ich w tematykę zmian klimatycznych;
   – wytłumaczyć zasady gry.          

2.   Rozgrywka „Klimatycznych wyzwań”

   a) Wersja klasyczna: postępuj zgodnie z instrukcjami w pokazie slajdów.
   b) Wersja kooperacyjna (opcjonalna): grupy (składające się z dwóch zespołów) po kolei ciągną kartę z talii i wspólnie decyduję gdzie na linii emisji ją umieścić. Każda grupa ma prawo do dwóch błędów. Która z nich zdąży postawić więcej kart, zanim wypełni ten limit?

3.   Refleksja w klasie 

Wspólnie omówcie refleksje i pytania, które pojawiły się w trakcie gry. 

4.   Pozytywne trendy 

Na zakończenie zajęć zaprezentuj kilka prawdziwych przykładów z różnych miejsc na świecie (mogą być duże i małe, lokalne i z odległych miejsc), które zilustrują zachodzącą transformację klimatyczną. Poproś klasę o podanie własnych pozytywnych przykładów takiej transformacji. 

DODATKOWE TREŚCI DO DALSZEJ NAUKI 

5.   Omówcie tematy kluczowe 

W pokazie slajdów znajdziesz krótkie omówienie cyklu węglowego (i popularnych mitów na jego temat) oraz zrównoważonego stylu życia. Możesz wykorzystać te slajdy jako punkt wyjścia do pogłębienia tych tematów.

 6.   Skorzystajcie z ćwiczeń 

Proponujemy serię ćwiczeń pogłębiających, zarówno z konkretnych przedmiotów, jak i interdyscyplinarnych (patrz przyciski poniżej).